Arjantin’de Ne Yenir?

Sığır eti Arjantin yemeklerinin bir kelimeyle özetidir.     En yeşil, en geniş otlaklarda yetiştirilen hayvanlar etli, kiraz kırmızısı ve sağlıklıdır. Aynı zamanda dünyanın en iyi etleri de bu ülkededir denilebilir.   Barbekü Arjantinlilerin yaşam biçiminin bir parçasıdır. Bir Arjantinli için sanatta Tango neyse yemekte de barbekü ve et de odur. Ülkenin vazgeçilmezidir. Biftek ve sığır eti için jenerik lokantalarda yemek yiyebilirsiniz. Deniz ürünleri için marisqueriasta tercih edilirken kahve, kek, atıştırmalık veya basit yemekler için kafeler kullanılabilir. Güney Amerika standartlarına göre ülke restoranlarının kalitesi yüksektir.  Uluslararası standartlara göre ucuz değildir.  Güzel bir lokantada öğlen yemeğini 60 $ ‘lık bir bütçe ile yiyebilirsiniz.  Lüks lokantalarda bu maliyet 120 $ ‘ a kadara çıkabilir. Ülkede Buenos Aires’le sınırlı olmamakla birlikte gurme mutfağının sergilendiği restoranlar da bulunur. Ülkede muhteşem yiyecek, şarap, ambiyans ve hizmet alabileceğiniz mekanlarda da kişi başı fiyat 200 $’ı bulabilir.

Birçok menüde sığır eti en belirgin özelliktir.  Genel olarak, Arjantin’de nadiren kötü bir yemek yersiniz Arjantinliler göçmen atalarının pişirildiği sağlıklı ancak genellikle yumuşak yemekleri tercih ederler. Yelpazenin diğer ucunda ise cesur genç aşçıların ülkenin dört bir yanındaki yaratıcı fastfood tarzı yemekleri de son derece popülerdir.  Ancak her yerde bulunan zincir fastfood yemeklerden kaçınmak istiyorsanız empanadas veya ev yapımı pizza gibi lezzetli yerel spesiyalleri de tercih edebilirsiniz.

Gün içerisinde yorgun hissediyorsanız çok çeşitli atıştırmalıklar sizi bekliyor. pitta ekmeği, chivito,  tostado adlı atıştırmalıkların kesinlikle tadına bakmalısınız.  Bunların birçoğunun içinde sığır eti vazgeçilmez olarak kullanılır.

Pizza ve makarna hem evde hem de restoranlarda Arjantin mutfağının olmazsa olmazlarıdır.  Özellikle büyük şehirlerde dekorasyonu şık mekanlarda ve narin çanak çömlek parçaları üzerinde bu yiyeceklerle birlikte et düzenli olarak sunuluyor. On dokuzuncu yüzyılın ortalarından beri İtalya’dan gelen kitlesel göç Arjantin’in yiyecek ve içecekleri üzerinde derin etkilere sebep oldu. Bu makarna kültürü de oraya dayanıyor. Makarna ile birlikte servis edilen peynir, et ve diğer unsurlar ile zenginleşmiş bir kültür oluşmuş durumda.  Pizza kültürü de aynı etkinin bir yansıması olarak Arjantin’de yerini almış. Çok geniş bir malzeme dolgusu ile Arjantin pizzaları kesinlikle denenmelidir.  Özellikle kullanılan etin kattığı lezzeti hissetmeniz için bu lezzetlerin tadına bakmalısınız.

Arjantin’de her ne kadar fastfood tarzı yemekler bulacak olsanız da farklı bölgelerin kendi spesiyalitelerini deneyin.   Muhtemelen en dikkat çekici yöresel yemekler Arjantin Kuzeybatısında mısır konservesi ve mısır koçanı kabuğundan yapılan lahanalı güveç yemekleri olacaktır. Soğan ile servis edilen yemekte fasulye ve et de vazgeçilmezler arsındadır. Patagonya da kuzu çevirmesi ve calafate gibi yerel meyvelerden yapılan reçellerle ünlüdür.

İspanyollar,  Çinliler ve Koreli restoranlar ülkede fazlası ile ülkede yer bulmuş durumdadır. Ancak nadiren otantik Asya yemeklerini de bulabileceğiniz mekanlar da vardır. Kebap ve kepe gibi geleneksel Arap ve Ortadoğu yemekleri de ülkede çok yaygınlaşmış.

Et yemeyenler için Arjantin belki yemek konusunda biraz sıkıntılı olabilir. Etsiz yemekleri yok denecek kadar az olan bu ülke sakinlerinin yemeklerinden belki makarnalar size göre ayarlanabilir. Makarna ve salatalarda içeriğini siz belirleyerek kendiniz için uygun olan menüyü hazırlayabilirsiniz. Başkentte bu sıkıntıyı daha az yaşayacağınız kesin. Çünkü birçok restoran sizin yeme tarzınıza uygun yemeği sizin için hazırlayacaktır.

Arjantinliler oldukça tatlı seven insanlardır. Kahvaltıda yedikleri kruvasan bile çikolatalıdır. Her çeşit kek, bisküvi, puding,  tatlı meyve kokteylleri ve krepler ülkenin vazgeçilmez tatlılarını oluşturur. Tatlı sevenler için Arjantin tatlıları hoş bir deneyim olacaktır.

Özlü meyve suları her yaştan insanın sevdiği içecekler arasındadır. Genellikle yemekler ile birlikte tüketilen meyve sularının çok çeşidi vardır. Yemeğinizle birlikte her çeşit meyvenin suyu bulunan Arjantin’de meyve suyu içmelisiniz. Yemek esnasında maden suyu isteyip istemediğiniz de sorulur. Ancak güvenli olan musluk suyundan da içebilirsiniz.  Çoğu kafede çok iyi espressolar veya leziz kahveler sunulur. Çay genellikle sallama çay şeklindedir. Arjantinli çay biraz sert olduğu için süt ya da limon ile servis edilir. Bitki çayları da yaygın olarak tüketilen içecekler arasındadır. Arjantin’de taze sıkılmış portakal suyu çok yüksek fiyatlarla satılan içecekler arasındadır. Arjantin’de ev yapımı bira sık sık tercih edilen içkiler arasında olup şaşırtıcı bir lezzeti vardır. Genellikle bir bira istediğinizde büyük litrelik şişelerde masaya gelir. Arjantin’in bağları dünyanın ödüllü şaraplarından bazılarına ve ülkemizde yaygın olarak tüketilen şarapların çoğuna kaynaklık yapar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here